This Past Few Months I’ve Tried…Week of 9/10/18

Hi Friends and Family –

It’s been awhile, but now that AIP has pretty much become a way of life I don’t feel as obligated to keep myself in check here.  I’ve also successfully reintroduced a myriad of foods and I am settling into the lifestyle. There are still many things I need to do, non-food related, but I am working on being kinder to myself in that regard, i.e. not trying to do everything all once. Stress itself is as much a trigger as food, exercise and sleep and self-care is so important, so I suppose that is my focus for the time being.

That said I have tried an array of new recipes over the past few months, unfortunately I’ve been bad about documenting them all, but check out some of my delicious treats below!

“CHEESY” NOODLES, recipe here!

Cost: $22 – $40

Rating (1-10): 8

Review: This was so good when I was in need of a mac-n-cheese style dish, sometimes you crave that 99 cent pasta and nothing else with satisfy you. I highly recommend this recipe with a little salt and pepper (if you tolerate it).  Also, I tried this recipe again with this awesome chickpea pasta BANZA that I found at Whole Foods (if you tolerate chickpeas).

Notes: The only thing I needed to buy for this recipe was the $3.99 pasta, most of the ingredients will be in your pantry if you’ve been doing this for awhile, which I account for in the cost range.

PALEO HONEY GARLIC WINGS, recipe here!

Cost: $28 – $35

Rating (1-10): 6

Review: These were good but a bit too rich for my liking, Eric loved them!  They would be a great addition to football related parties, especially when you have to be surrounded by all of the chips, dips, and wings slathered in bbq sauce.

Notes: $28 – $35, these weren’t too bad in the cost department and held up well for a few days.

AIP BULGOGI JAPCHAE, recipe here!

Cost: $45 – $60

Rating (1-10): 9

Review: I love love love bulgogi, Eric and I had a Sunday tradition of going to KBBQ around the corner from our apartment almost every Sunday.  Japchae and bulgogi were always two of my favorite dishes when we would go.  I have been really missing the mouthwatering flavors of bulgogi and found this amazing recipe from Flash Fiction Kitchen. It really hit the spot and when I feel like another overnight marinade I’ll be making this one again!

Notes: This is a pricey one, but I had most of the ingredients on hand…even the sweet potato starch noodles.  You can buy a two pack on Amazon for $10 and it will last you through at least 4 recipes.  I only had to buy the meat, which the deli at Whole Foods sliced for me, or you can buy it pre-sliced at an Asian market. I recommend this if you’re really craving bulgogi…like me!

PALEO ALFREDO W/ CARMELIZED LEEKS & BACON, recipe here!

Cost: $20 – $30

Rating (1-10): 6

Review: This wasn’t my favorite recipe, but I also didn’t cook the noodles correctly.  It was good, but not quite what I was craving as far as pasta goes.  It was more a garlic mash with leeks and bacon, which is good in its own right, but not if you’re expecting an Alfredo taste!

Notes: $20 – $30 depending on the ingredients you have, I also specifically bought a spiralizer for this ($25 on Amazon) and I am glad I did, I am getting a lot of use out of it.  I recommend not cooking the sweet potato noodles too long, you should get a better outcome than me :).

EASY PALEO CHICKEN SOUP, recipe here!

(photo cred: Civilized Caveman Cooking)

Cost: $25

Rating (1-10): 10

Review: I was pretty sick last month and really wanted some homemade chicken soup, this was the cure for what ailed me! I’ve made this several times since then and it is just perfect for that classic chicken soup hunger.  Instant pot/one pot recipes are a godsend.

Notes: $25 and you’ll have 4-6 meals easily and it stays well in the refrigerator, you can even freeze it if you want it to keep longer.  This recipe is so easy and if you have one, I recommend making it in the Instant Pot.  I have the smaller version so I make this recipe in two rounds (wishing I had splurged for the larger version).

AIP SAVORY MAPLE SAUSAGE BREAKFAST BARS, recipe here!

(photo cred: Let’s Create the Sweet Life)

Cost: $40 – $55

Rating (1-10): 10

Review: OMG, I just discovered these last night and they are so flippin’ good!  I wasn’t expecting to love them as much as I do, but they remind me of old indulgences and I couldn’t be happier.  I made about 16 small bars, but 8 larger bars seem to work better.  I plan on making another batch this week and they won’t be relegated to just breakfast time!

Notes: $40-$55 if you don’t have Cassava flour, again I spent about $15 for these as I had most of the ingredients, including the expensive cassava flour.  Like I’ve said before, it’s totally worth buying and having it around.  It will likely last you awhile, unless you’re like me and make empanadas constantly ;).

PALEO TREATS, website here!

(photo cred: Paleo Treats)

Cost: $5/treat

Rating (1-10): 10

Review: I found this place while looking for restaurants in the San Diego area for a weekend getaway with Eric.  I am SO glad it exists, their sweet treats are ah-mazing, even for those of you who are not on a restricted diet! I had their Bandito which is basically a giant (paleo) Reese’s cup, and worth the $5. Eric had the Mack Attack (macaron)  We stopped by and bought a few more to take back home with us!

Notes: You can order their treats through their online store, I plan on ordering these treats for my birthday this year, or you can visit them at their San Diego shop, I can’t recommend or praise them enough!

GOODONYA ORGANIC EATERY, website here!

(photo cred: Google)

Cost: Depends on what you order!

Rating (1-10): 10

Review: Another one from Eric and I’s San Diego trip, it was a bit out of the way in Encinitas, but worth it. Encinitas is a beautiful beach town and this cafe is a paleo dream, I had the breakfast “burrito” (coconut wrap) with bacon, grass-fed cheddar, mushrooms and an amazing cashew dip!

Notes: I would recommend a weekend or at least a day trip to Encinitas, it’s beautiful and this place cares about the food they serve you, the prices are also very reasonable.

If you ever want to give any of the recipes or pre-made foods a try, let me know, I am happy to join you and/or cook for/with you!  As the L’Oreal marketing line goes….because you’re worth it ;).

XOXO

Mack

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *