This Week I Tried…January 22nd Edition

I am still slacking with the weekly posts, but really that’s only a promise I keep to myself, so what do you care? 😉

The past couple of weeks I’ve tried a few new things but have kept it pretty straight edge as I’ve been teetering on burn out with cooking and trying not to extend myself.  Check out what I ate the last couple of weeks!

ZUCCHINI PASTA W/ BACON PESTO, recipe here

Cost: $18

Rating (1-10): 7

Review: Just a note that this little recipe requires a food processor (which I have) but when I started all of this I didn’t read the fine print when choosing recipes and would end up getting ready to cook and realizing I didn’t have everything I needed.  That said this was so yummy, I’ve always loved zucchini and now I love the AIP version of zucchini-based meals, this pasta hits the spot.  I would double the recipe if you want it to last for a few meals!

Notes: $18 for 2-3 meals and, again, I recommend having or buying a food processor.  A blender won’t get you the texture you need, but could work in a pinch.

LOX AND EVERYTHING SWEET POTATO, recipe here!

Cost: $13 – $30

Rating (1-10): 7

Review: OK, so this was the first dish with salmon that I enjoyed, probably because the salmon was smoked, but regardless, YAY!  This looks and tastes so good and works best as an appetizer, but is also filling as a main course.  Make sure the smoked salmon you buy is AIP approved and the sweet potatoes are white not orange!

Notes: $13 – $30 for 3-4 meals, the cost really depends on what spices you have around.  I had all of the spices, basil, oregano, onion powder, garlic powder, etc.  If you don’t the price will bump up a bit.

PALEO SNICKERDOODLE PANCAKES (+ BACON) recipe here!

Cost: $15 – $45

Rating (1-10): 8

Review: These pancakes were delicious but I only indulge once in awhile!  I know my pancake making skills could improve, looks wise, but they taste great…I promise.

Notes: $5 – $45 for 6-8 pancakes and it depends on the ingredients you already have.  Starting from scratch can be expensive of course, but I had most of these ingredients on hand so it only cost me roughly $15.

PALEO GINGERBREAD DONUT HOLES, recipe here!

Cost: $0 – $64

Rating (1-10): 7

Review: So these turned out more like cookies when I made them, but they are still good.  I may have gone a little too wild on the cinnamon!  Whenever you make AIP or even paleo donuts don’t expect a donut, seriously, you will be very disappointed.  If you expect a tasty treat, then you’re all good.

Notes: $0 – $64 and I know that’s pricey!  I happened to have all of the ingredients, hence the $0, but if you don’t it might not be worth going out to buy all these ingredients.  As I’ve mentioned before, however, these ingredients will stretch and you’ll be able to make a lot of delicious treats with them.

ZESTY DETOX SALAD, recipe here!

Cost: $23

Rating (1-10): 6

Review: This was better than I thought it was going to be, but there was just TOO much salad.   I know I am supposed to love salads on AIP, buuuuut I don’t.  It is full of amazing nutritional value and AIP-ers need that!

Notes: $23 for 3-4 side salads with an entree (that sounds like something written in a Chili’s menu) ;).

SIMPLE MILLS BANANA MUFFINS

Cost: $7.99

Rating (1-10): 8

Review: No recipe here but I wanted to share the banana muffins I made with the Simple Mills mix! Sometimes you need an easy snack and this is one of them.  I highly recommend this brand if you’ve reintroduced more paleo items into your diet!

Notes: $7.99 for one box of banana muffin mix, makes a dozen muffins!

ANTI-INFLAMMATORY TURMERIC CHICKEN SOUP, recipe here!

(Photo Cred: Unbound Wellness)

Cost: $30

Rating (1-10): 8

Review: So I forgot to take a picture, but you’ve come to expect that from me now, so I have to.  Any who, this soup was yummy, nutritional, and anti-inflammatory thanks to our good pal turmeric.  Be careful with turmeric it will stain anything and everything it touches.  Hop on over and check out Michelle at Unbound Wellness she has a ton of great content and recipes to share, this being one of them

Notes: $30 for 4-5 meals and you can also freeze and save for a rainy day!  Soup is good to have on hand because it’s easy to heat up and eat again down the road.

BUTCHER BOX, site here!

Cost: $129/month

Rating (1-10): 10

Review: I love this service, I finally tried it and it’s so convenient and you get quality meat delivered to your door once a month.  If you sign up now you get free bacon in every delivery in 2018!  I received two free packages of bacon for my first order and the 2018 special.

Notes: $129 for 8-11 pounds of meat and if you choose the variety pack it’s always a bit of a surprise. I received 2.7 lbs of chicken breast, 2 lbs of ground pork, 2 lbs of ground beef, 2 lbs of sirloin, 2 lbs of sirloin tip, and, of course, 2 packages of AIP approved bacon.

 

Next week I get another year older and this weekend I am celebrating by making myself a paleo chocolate cake, I am excited to share the pics with you!  Also, and because every millennial loves nostalgia, my friends and I will be celebrating in pajamas.  Yes a pajama party, no room for judgment here folks!

I hope you found something good to eat, until next time…

XOXO

Mack

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *